Sborové studio Zvoneček / ČÍNA 2019

Hudební škola hlavního města Prahy

ČÍNA 2019

Dobrý den, v tomto článku budou veškeré informace týkající se zájezdu do Číny.

Témata v tabulce níže jsou seřazena podle abecedy a nejsou zatím kompletní - řada věcí ještě bude doplněna, ale zásadní informace by měly být na místě. Věnujte pozornost zejména tématům kolem očkování, víz, léků, prohlídky ošetřujícího lékaře, zubní kontroly a nutnosti počítat s tím, že pas bude určitou dobu potřeba odevzdat pro získání víza!

Děkuji za pochopení, Jan Vančura


ČÍNA 2019   12. - 28. SRPEN 2019

Jak budeme platit naše příspěvky ... aneb o penize jde jako obvykle v první řadě:

1. ZÁLOHA
15,000 Kč do 31. 5. 2019   na účet 116 476 123 / 0300  var. symbol  rodné číslo dítěte/účastníka, u sourozenců prosím RČ staršího či nejstaršího z nich.

2. ZÁLOHA
10,000 Kč do 15. 7. 2019  stejným způsobem.

S ohledem na zajištění finančního krytí výdajů hrazených předem uvítáme platbu obou záloh najednou.

DOPLATEK

O jeho výši (maximálně do ceny víza, tj. max. 3,300 Kč za účastníka) budeme rozhodovat po návratu ze zájezdu až na základě konečné bilance celé akce a také podle toho, zda se nám ještě podaří sehnat další finanční zdroje/sponzory. Děkujeme za pochopení.

 

 

 

 

 PROGRAM

spíme kde

1

12.srp.19

Po

Odlet

letadlo

2

13.srp.19

Út

Přílet

ChinaTours

3

14.srp.19

St

Peking

ChinaTours

4

15.srp.19

Čt

Peking

ChinaTours

5

16.srp.19

přelet Harpin

Harpin  

6

17.srp.19

So

Harpin Festival

Harpin  

7

18.srp.19

Ne

Harpin Festival

Harpin  

8

19.srp.19

Po

Harpin Festival

Harpin  

9

20.srp.19

Út

přejezd Pingyao 

ChinaTours

10

21.srp.19

St

Pingyao

ChinaTours

11

22.srp.19

Čt

přejezd Xian

ChinaTours

12

23.srp.19

přejezd Jinan

Jinan

13

24.srp.19

So

Jinan Festival

Jinan

14

25.srp.19

Ne

Jinan Festival

Jinan

15

26.srp.19

Po

Jinan Festival

Jinan

16

27.srp.19

Út

Jinan Festival

Jinan

17

28.srp.19

St

návrat

letadlo

 

BATOH 

Kabinové zavazadlo na palubu. Dle HAINAN Airlines nesmí přesáhnout 10 kg váhy a součet jeho tří rozměrů (délka + šířka + hloubka) nesmí přesáhnout 115 cm. Batoh kvůli pohodlné přepravě, aby se dal nosit na zádech - nechceme dva kufry na kolečkách kvůli rychlému nástupu do vlaků apod. 

Batoh obsahuje nejnutnější věci a cennosti (pas, peníze, ev. cennosti, foťák, mobil, základní hygienu, povinně propisovací tužku ...). Dále v tomto zavazadle bude sborové oblečení: modré tričko + bílé kalhoty/sukně + bílý klobouk. Na batoh připevnit svoji vlastní visačku s adresou. Dovnitř úplně nahoru údaje o majiteli zavazadla a cestovní plán s přesnými termíny - ke stažení zde.
NOVĚ - přibalte snídani (první pomoc) na ráno 13.8!

BEZINFEKČNOST

Standardní prohlášení rodičů/zákonných zástupců. Budeme vybírat u odletu. Formulář ke stažení je ZDE.  Vyplňují pouze mladší 18ti let.

ČASOVÝ POSUN

Čína je proti Praze v letním období posunuta o 7 hodin. Máme málo času na aklimatizaci. Pár dní před odjezdem prosím choďte brzy spát a vstávejte časně - lépe si zvyknete. Prosíme týden před odjezdem žádné ponocování !

ELEKTRO
PŘÍSTROJE

Napětí v celé Číně je 220 V, 50 Hz. Celkem časté jsou zde zástrčky se dvěma kulatými kolíky, běžné v Evropě. Setkáte se ale i s australským a americkým typem zásuvek. Většina hotelů má všechny tři typy a mnoho zásuvek je též kompatibilní se všemi třemi typy. Pokud bude ale potřeba, lze v obchodech zakoupit adaptéry ($1-$2). 

KAPESNÉ

Budeme mít vše zajištěno, takže na jídlo není třeba, ale určitě nějaký peníz na suvenýry a dárečky domů...(např. ekvivalent 50 - 100 EUR) 

KUFR VELKÝ

Zapsané zavazadlo (pojede v nákladním prostoru). Dle HAINAN Airlines max. 23 kg. Součet jeho tří rozměrů (délka + šířka + hloubka) nesmí přesáhnout 158 cm. Jedeme na 14 dní a budeme se stěhovat = nepřehánějte to !!! a také aby vám zbyl prostor na dárky domů, suvenýry, nadváha je velice drahá !!! Na kufr připevnit svoji vlastní visačku s adresou. Dovnitř úplně nahoru údaje o majiteli zavazadla a cestovní plán s přesnými termíny a adresami  (ke stažení zde).
Do tohoto kufru žádné cennosti nepatří !

LÉKAŘSKÁ PÉČE

Budeme hromadně pojištěni a v relativně civilizované zemi. Máme sebou lékařku - MUDr. Alžběta Majerová.  
Dbejte pokynů pro případné onemocnění před odletem - viz níže.

LÉKAŘSKÉ POTVRZENÍ

Prosím zajistit platný posudek ošetřujícího lékaře. Prosím vysvětlete lékaři svého dítěte, o jakou cestu se jedná (náročnost – časový posun, jiné jídlo, horké a vlhké podnebí). Budeme kontrolovat na soustředění 23. června - týká se POUZE mladších 18ti let!

LÉKY

Užívá-li Vaše dítě pravidelně léky, musí je uvést do potvrzení o bezinfekčnosti, ev. si je nechte zapsat do posudku ošetřujícího lékaře. a všichni, jichž se to týká, musí mít zásobu na celou dobu pobytu. Rozdělte do zapsaného a kabinového zavazadla pro případ ztráty. 
OD KAŽDÉ SKUPINY NÍŽE BUDE MÍT KAŽDÝ 1 LÉK (BALENÍ) PODLE ZVYKLOSTÍ A SNÁŠENLIVOSTI - dle pokynů MUDr. Vítka Vokrouhlíka a MUDr. Alžběty Majerové:

 • Hlasivky  - Panthenol na cucání, Vincentka pastilky, vitamin B
 • Pastilky na bolest v krku: Strepsils, Septofort, Neoangin, Orofar, Tantum verde apod., ev. sprej do krku, pokud jste zvyklí ho používat (Stopangin, Tantum verde apod.
 • Sirup nebo tablety na kašel:  suchý - Stoptussin, Levopront, vlhký - ACC, Mucosolvan, Ambrobene, Bromhexin
 • Rýma, ucpaný nos: nosní sprej nebo kapky (Nasivin, Olynth, Otrivin apod.)


 • Léky na teplotu: Paralen 500 nebo Ibalgin 400
 • Léky na průjem: Hidrasec, Endiaron, Smecta, Enterol, probiotika (NE Imodium!!!)
 • Náplasti s polštářkem různých velikostí, pružné obinadlo, šátek na krk pro případný zábal
 • Léky na alergii (Claritine, Xyzal, Zodac, Zyrtec)  - jakýkoli, budeme v exotické zemi a nevíme, jak budeme reagovat na místní rostliny a jídlo 
 • PLUS veškeré léky, které pravidelně užíváte, na celou dobu pobytu např. antihistaminika, léky na astma apod. popřípadě medikaci podle toho, na co trpíte (kapky do očí, Herpesin na opar apod., Kinedryl - pouze kdo potřebuje)
 • Repelent  - podle informací letiště není povolen

MOBILY

Dle informací od T-Mobile: bohužel žádné zvýhodnění na Čínu není. Ceny: odchozí hovor - 35,- Kč/min
příchozí hovor - 18,- Kč/min
SMS - 9,60 Kč/ks
MMS - 16,60 Kč/ks.

Dataroaming ještě bude zjišťován před odjezdem, u T-Mobile se budou měnit ceny. Kontaktujte operátora telefonu svého dítěte s přesnými údaji o typu telefonu. POZOR – pro jistotu doporučuji vypnout dataroaming, mohlo by to být ošklivě drahé.
Máte-li jiného operátora, informujte se o možnostech, cenách a roamingu.

OČKOVÁNÍ

Do Číny nejsou žádná očkování povinná.

Ale velmi doporučená jsou kromě povinných očkování navíc očkování proti žloutence typu A a bříšnímu tyfu. 
POKUD SE ROZHODNETE NECHAT SE OČKOVAT, NEODKLÁDEJTE TO NA POSLEDNÍ CHVÍLI.

 

Žloutenka typu A – Havrix pro děti do 16 let (záleží na lékárně, ale cena kolem 850,- Kč)

                                   Avaxim od 16 let (záleží na lékárně, ale cena kolem 1050,- Kč)

protilátky na 3 roky, pokud se aplikuje posilovací dávka za 6-12 měsíců prodlouží se doba ochrany na 10-20 let

 

Břišní tyfus - vakcína Typhim Vi, (záleží na lékárně, ale cena kolem cena 720,- Kč), protilátky na 3 roky

 

Pokud máte pojišťovnu VZP – ta připlácí 1000,- Kč za cestovní očkování (tedy proplatila by dávku na břišní tyfus) a poté doplácí 500,- Kč za nepovinná očkování (tedy dalo by se využít na žloutenku A). Ostatní pojišťovny mají příplatky také, ale většinou menší.

ODLET a  PŘÍLET

ODLET : 12. srpna 2019 ve 14:00 z Prahy Ruzyně, let  HU7938  (Praha – Peking přímý let), přílet Peking 13. srpna 05:20 místního času.

SRAZ k odletu 10:30, Terminál 1, u přepážky British Airways (hned vedle je jediné místo na T1, kde balí kufry do fólie, což si uděláme). Doporučuji zaparkovat v Parkingu "C" - je to nejblíže, krytý parking.

PŘÍLET: 28. srpna 2019 ve 06:00  let HU 7937  (odlétáme z Pekingu 01:50 místního času).

ONEMOCNĚNÍ PŘED ODLETEM

V případě, že vaše dítě bude jevit známky jakéhokoliv onemocnění týden a méně před odletem, prosím kontaktujte neprodleně MUDr. Alžbětu Majerovou, tel. 736 141 442. Zhodnotí situaci a může zajistit expresní lékařskou péči. O jakémkoli byť sebemenším onemocnění musíme vědět !!!

ORGANIZACE BĚHEM ZÁJEZDU - SKUPINY Viz seznam. Máme 5 skupin sboristů/sboristek a 6. skupinu dospělých. Vedoucí skupin sboristů(sboristek): Bláhová, Glässnerová, Práchenská, Pudlovská, Šochmanová.
Každá má 6 členů/členek sboru a VŽDY musí vědět, kde každý člen její skupiny je.

PAS

Biometrický pas s platností nejméně do 4/2020 
Zhotovte si KOPII pasu s sebou - uchovejte odděleně od originálu. 
Kopii nebudete odevzdávat.

PITNÝ REŽIM

Zdůrazňujeme, že pitný režim je zásadní - bude vrcholit léto, Čína je vlhká a horká. V letadle je vždycky sušší vzduch, tam dostaneme napít dle potřeby, ale myslete na sebe po celou dobu.

POČASÍ a PODNEBÍ

Slunečno, vlhko, častý déšť. Teploty  34 – 38°C. S ohledem na toto všichni budou mít povinně čepice/klobouky, bez ohledu na módu a účes! Předpověď počasí aktuálně doplníme.

POJIŠTĚNÍ

Všichni jsou společně hromadně pojištěni na úraz/repatriaci, léčebné výlohy, odpovědnost za způsobené škody a asistenci (tj. v případě skutečné nezbytnosti rodinný příslušník může přijet a pojišťovna hradí náklady).

PRŮVODKYNĚ
CHINA TOURS

(bude nás čekat
na letišti v Pekingu)

 

 

Mgr. Barbora Svobodová

SBOROVÉ OBLEČENÍ

 • Druhé modré tričko
 • Folklorní oblečení (černá sukně/kalhoty, oranžová zástěra/vesta, bílé tričko/košile, černé punčocháče, baleríny, věneček/vonička)
 • Klasické oblečení (ABB - vínová sukně + černá halenka/tričko, ZVO - černá sukně od folkloru, černé tričko, vínová stuha do pasu, pánové černé kalhoty + černá košile, vínový motýl (bude dodán)
 • Do letadla na sebe: libovolné tričko + sborová mikina
 • pelerínu NE

VÍZA, 

SOUHLAS RODIČŮ

U MLADŠÍCH 18ti LET

ev.

DALŠÍ DOKUMENTY 

Získání čínského víza je poměrně komplikovaná záležitost. Zařídí nám China Tours, která s tím má zkušenosti.

Vyžaduje se obecně:

 • biometrický pas s platností 6 měsíců po plánovaném návratu (tedy 4/2020 min.)
 • kopie pasové dvoustranys fotografií
 • jedna barevná pasová fotka 35×45 mm s bílým pozadím - zřejmě se bude nahrávat do formuláře a s tím prý bývají potíže. Na stránkách čínské ambasády mají rozměr 33 x 48 mm - ten je velmi komplikované sehnat, ale berou 35 x 45
 • formulář žádosti online - má asi 10 stránek a na to je od China Tours speciální návod jak vyplnit zde.
  Toto budou muset udělat rodiče / účastníci individuálně !

Neplnoletí = mladší 18ti let. 

U mladistvých vyžaduje ambasáda dodat:

 • Úředně ověřenou kopii rodného listu dítěte
 • Úředně ověřený souhlas obou rodičů s vycestováním dítěte -  formulář je ZDE
  (prosím nepoužívejte jiný - tento máme odladěn s ChinaTours)
   
 • V případně rozvedených rodičů: Je-li dítě je svěřeno do péče matky, měl by i otec dodat ověřený souhlas s vycestováním dítěte, pokud jsou rodiče v kontaktu (a naopak...). Určitě dodat úředně ověřenou listinu, která potvrzuje rozvod rodičů. Pokud rodiče v kontaktu nejsou a otec se nepodílí na výchově dítěte,  matka napíše další vyjádření o této skutečnosti na svůj souhlas. A dodá úředně ověřené rozvodové řízení o svěření do její péče. 
 • Úmrtí rodiče - nechat ověřit úmrtní list

Plnoletí:

Nedávají kopii RL a mají to jednodušší - finanční zajištění neprohlašují, řeší to ChinaTours tím, že budou mít zaplacen zájezd.


Pasy chtějí ideálně do 12.7 (nejpozději 15.7. ráno) a vrátí nám je na letišti 12. srpna, nebo si je možno vyzvednout v kanceláří ChinaTours (Vítězné nám. 2, Praha 6) po vylepení víza.
 

Zbylí (Kuchařová, Hartmannová, Velek) prosím odevzdat vše požadované přímo na ChinaTours (Vítězné nám. 2, Praha 6 - Dejvice)
nejpozději 15.7. dopoledne.

Hromadné odevzdávání v Nové Trojce je ukončeno
(Děkujeme Markétě za trpělivost a spoustu práce!)
 

VÝMĚNA PENĚZ - JUANŮ

(kapesné)

PLATEBNÍ KARTY

Doporučení China Tours je nesnažit se vyměnit čínské juany v ČR ani v bance v Číně, v ČR velmi nevýhodný kurs, v Číně opět velmi komplikované byrokraticky. 

V Číně lze vyřešit NAJEDNOU prostřednictvím partnerské cestovky ChinaTours pro všechny plus i co budeme potřebovat jako sbor. Směňují se USD a EUR.  

Rozmyslete si, kolik chcete/chcete dát kapesného v USD / EUR  (1 USD = cca 6,6 juanů , 1 EUR cca 7 juanů). Požadavky posčítáme na soustředění 23. června, směníme NAJEDNOU jednotnou měnu (USD nebo EUR) a tu směníme na místě na juany.

Ekvivalent v CZK pak podle kursu v den směny, v hotovosti v CZK nebo převodem, domluvíme se 23. června.

PLATEBNÍ KARTY příliš akceptovány nejsou, jen možno vybírat z bankomatů, ale to bych navrhoval mít spíš jako záložní variantu, než něco, na co se budeme spoléhat.

ZAKÁZANÉ PŘEDMĚTY

V kabinovém zavazadle (batohu) nesmí být žádné tekutiny o objemu větším než 100ml a tyto musí být uzavřeny do průhledného sáčku (k dispozici na letišti). Toto se týká nejen pití, ale různých šampónů, sprchových gelů, vodiček na kontaktní čočky, parfémů atd. Žádné ostré předměty (nůžky ani manikúrovací, kapesní nože apod.).  Ostré předměty a kapaliny o větším objemu než 100 ml lze dát do zapsaného zavazadla, dbejte na dobré zabalení - s kufry se nakládá velmi nevlídně...

ZPRAVODAJSTVÍ

Jako vždy se pokusím o on-line zprávy, ale zaručit nemohu a určitě ne po celou dobu. V každém případě se pokusím zajistit v Čechách spojku, která alespoň základní zprávy na web bude schopna dávat.

ZUBAŘSKÁ PROHLÍDKA

Všichni musí absolvovat prohlídku či ošetření u zubaře, abychom se vyhnuli pak komplikacím (zubařskou péči nelze pojistit). Stačí libovolné potvrzení včetně čestného prohlášení rodičů na bezinfekčnosti, ideálně zvládnout do 23. června.       

Realizace: i-servis.cz