Historie studia

2023

Grand Prix z Riva del Garda

Na soutěži 14th In… Canto Sul Garda 2023 získaly Zvonky – Praha zlatou medaili a vítězství v kategorii dětských sborů do 16 let. Komorní sbor Abbellimento získal dvě zlaté, zvítězil v kategorii Musica Sacra a získal hlavní cenu soutěže – cenu Grand Prix!

Zpívání v Prachaticích

Na pozvání organizátorů prachatického festivalu duchovní hudby jsme zpívali 1. června 2023 v místním kostele. Koncert jsme zakončili ještě volným přídavkem na náměstíčku – lidovky s klarinetem měly nemenší úspěch, než program duchovní hudby.

2022

Mezinárodní soutěž v Gradu

Z mezinárodní soutěže v italském Gradu jsme si v září přivezli tři zlaté medaile ze všech tří soutěžních kategorií, Zvonky se staly vítězem své kategorie do 16 let a k tomu zvláštní cena poroty paní sbormistryni za promyšlený a citlivý výběr repertoáru!

Zpívání panu Plečnikovi

K oslavě 150. výročí narození architekta Jože Plečnika, jenž je autorem dominanty nejznámějšího náměstí Prahy 3 – kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, jsme 1. dubna zazpívali spolu se slovinským mužským sborem Pobratimija z Nove Gorice.

2021

Zvoníme 25 let!

Náš v pořadí už jednadvacátý vánoční koncert na pódiu Rudolfina se stal opravdu důstojnou oslavou pětadvaceti let práce našeho sborového studia, oslavou, která měla proběhnout už v červnu, ale z důvodů pandemie musela být odložena.

Koncert u sv. Ludmily

Na náměstí Míru v Praze 2 končila 15. září výstava k 1100. výročí úmrtí svaté Ludmily, první české světice a patronky českého národa. Koncertní a komorní sbor měl možnost si u této příležitosti zazpívat přímo na schodech před kostelem sv. Ludmily.

Distanční výuka

Na jaře 2021 jsme stále neměli možnost se kvůli pandemii koronaviru vídat a zpívat společně naživo, tak jsme se rozhodli pro nemožné – udělat zkoušky sboru online! Rozjezd byl pro všechny trochu náročný, ale po pár týdnech jsme se krásně naučili pracovat online a zpívali jsme spolu alespoň nadálku z obýváků a pokojíčků. Udělali jsme alespoň mini online koncert, který si můžete poslechnout zde. 

2020

Rozsvěcení vánočního stromu

Na první adventní neděli zazpívala u rozsvěcení vánočního stromu na Praze 3 jedna členka přípravného sboru Zvonečky a jedna členka Abbellimenta. V době, kdy byl sborový zpěv zakázán a nemohly se konat adventní a vánoční koncerty, jsme tak mohli alespoň prostřednictvím videa navodit vánoční atmosféru.

Koncert v Profesním domě

V únoru si koncertní a komorní sbor zazpíval na koncertě v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze.

2019

Svatojakubský podzim

V rámci Svatojakubského podzimu zazpíval koncertní a komorní sbor v kostele sv. Jakuba Většího na Starém Městě. Koncert se konal k poctě Petra Ebena u příležitosti 90. výročí jeho narození.

Zvonky a Abbellimento v Číně

V roce 2019 se koncertní a komorní sbor vydal opět do světa, tentokrát do Číny. Kromě řady koncertů se sbor zúčastnil festivalu v Harbinu a 6. ročníku Jinan International Choral Festival.

2018

Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena a naše úspěchy

Na 28. ročníku Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena získaly Zvonky zlaté pásmo a zvláštní cenu poroty za hlasovou kulturu, Abbellimento se stalo vítězem ve své kategorii, vítězem Grand Prix a odneslo si cenu Petra Ebena.

Zvonečky jako Ježíškova vnoučata

Přípravný sbor Zvonečky vystoupil v domě seniorů na Třebešíně v rámci projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Úspěchy na soutěži Per Musicam ad Astra v Polsku

Z polské soutěže Per Musicam ad Astra, která se konala v Toruni, si Zvonky přivezly zlatou medaili a vítězství v kategorii a Abbellimento dvě zlaté medaile, dvě vítězství v kategorii, zvláštní cenu poroty za provedení skladby Hoj, hura, hoj! a hlavní cenu Grand Prix.

2017

Desáté CD

Již desáté CD Hraj, muziko, hraj vyšlo se skladbami v podání koncertního sboru Zvonky a komorního sboru Abbellimento.

Zahajovací koncert - Dny Bohuslava Martinů

Zahajovací koncert 23. ročníku Dnů Bohuslava Martinů 5. 12. 2017 patřil Sborovému studiu Zvoneček. Zazpívaly si Zvonečky, Zvonky i Abbellimento.

Rozhledna Vlková

Na Sv. Václava – tedy 28. září 2017 – komorní sbor zazpíval u příležitosti Dne otevřených dveří na rozhledně Vlková, druhdy to loveckého altánu barona Františka Ringhoffera.

Soutěž Antona Brucknera - tři zlata, vítězství ve dvou kategoriích a speciální cena poroty

V létě jsme soutěžili v nedalekém rakouském Linzi v rámci 6. ročníku mezinárodní sborové soutěže Antona Brucknera. A výsledek? Tři zlaté pro Zvonky i Abbellimento, vítězství v kategoriích dětských a stejnohlasých komorních sborů a navrch speciální cena poroty za provedení Věnečku Zdeňka Lukáše.

2016

Deváté CD

Deváté CD Pacholátku malému bylo slavnostně pokřtěno na tradičním vánočním koncertě v Rudolfinu 13. 12. 2016.

Předávání čestných občanství hl. m. Prahy

Vzácnou příležitostí bylo i předávání čestných občanství hlavního města Prahy v Brožíkově síni Staroměstské radnice dne 25. října 2016, kde zpíval komorní sbor Abbellimento.

Japonsko - splněný sen

Koncem července 2016 jsme se účastnili soutěže v Takarazuce (32. ročník) a festivalu v Tokiu. Dvě stříbrné medaile pro Abbellimento jsou vynikajícím výsledkem! Turné jsme doplnili o koncerty v Ósace, Tokiu, Minobě, a na dalších místech Japonska. Seznámili jsme se nejen s nejvyspělejšími divy techniky na cestě Shinkansenem z Ósaky do Tokia, ale také s tradičními buddhistickými svatyněmi. A na závěr se nám ukázala i posvátná hora Fudži.

20 let Sborového studia Zvoneček

20 let Zvonečku jsme oslavili krásným celosborovým koncertem v pražském Rudolfinu. Koncert se konal 19. června 2016 za přítomnosti mnoha milých hostí a s krásným projevem ředitele Gymnázia a Hudební školy hl.m. Prahy pana Filipa Magrama. Moderovala bývalá členka sboru, dnes herečka Tereza Krippnerová.

Iuventus in Praga Cantat - dvě zlaté medaile a laureáti soutěže

Z kraje roku se soutěž Iuventus in Praga Cantat v pražském Hlaholu stala velkým úspěchem našich sborů: kromě zlatých medailí pro Zvonky i Abbellimento se náš komorní sbor stává laureátem soutěže.

2015

Demosnímky na soutěž v Japonsku

Na podzim je rozhodnuto: chceme se ucházet o soutěž v japonské Takarazuce – natáčeli jsme proto demosnímky s mistrem Oldřichem Slezákem v pražském studiu Rudolfinum. Nahrávky se staly základem dalšího sborového CD!

Tři zlaté medaile z Magdeburgu

Mezinárodní soutěž Grand Prix of Nations v německém Magdeburgu nám přinesla tři zlaté medaile – dvě si vyzpívaly Zvonky, jednu Abbellimento. Téměř týdenní pobyt v Magdeburgu (6. – 11. 7. 2015) jsme si zpestřili výletem do nedalekého a velmi starobylého Tangermünde.

Pocta tvůrcům - Jiří Teml a Zdeněk Šesták

V květnu jsme organizovali další koncert z cyklu Pocta tvůrcům – tentokráte pro žijící autory pana Jiřího Temla a Zdeňka Šestáka. Koncert se konal v kostele Československé církve husitské a páni skladatelé byli snad náramně spokojeni. Drobné Šestákovy skladbičky pro malé děti i krásné Čtyři moravské písně pana Temla s flétnou Lídy Eliášové byly určitě velikou ozdobou.

Pocta tvůrcům - Jan Hanuš

Spolu s dalšími sbory jsme účinkovali na dalším koncertě Pocta tvůrcům – tentokrát patřil stému výročí narození vynikajícího českého skladatele Jana Hanuše a odehrál se v Rudolfinu.

2014

Pocta tvůrcům - Ivo Bláha

Další koncert z cyklu prof. Jiřího Koláře Pocta tvůrcům (Ivo Bláha) se uskutečnil v sále B. Martinů a za naše sborové studio zpívaly Zvonečky.

1. místo Abbellimenta a 2. místo Zvonků na soutěži v Llangollenu

Na mezinárodní soutěži International Eisteddfodd Llangollen ve Velké Británii získaly Zvonky v kategorii starších dětských sborů 2. místo, Abbellimento v kategorii mladých sborů 1. místo.

Festival Musica Angelica

Již podruhé jsme se účastnili festivalu Musica Angelica ve Staré Boleslavi  – tentokráte to bylo 8. června 2014.

2013

Zazpívali jsme na pohřbu Ilji Hurníka

Smutnou, i když velice čestnou příležitost jsme vyplnili 17. září: zpívali jsme na pohřbu vynikajícího českého skladatele, literáta a klavíristy, renesančního člověka Ilji Hurníka.

Tři zlaté medaile a vítězství v kategorii ze soutěže v Grazu

V rakouském Grazu na soutěži European Choir Games  získalo Abbellimento a Zvonky – Praha tři zlaté medaile a vítězství v kategorii současné hudby.

Cena Karla IV.

Veliká pocta – společně s Domchor Aachen, nejstarším chlapeckým sborem v Německu, dostal koncertní sbor Zvonky kulturní Cenu Karla IV. za rok 2013. Převzali jsme ji počátkem července v Aachen.

Cena Františka Lýska

Koncert z cyklu Pocta tvůrcům pro Jana Málka se konal 19. května 2013 v  Sále CČE  Korunní 60 Praha 2, kde si zpívalo Abbellimento. Paní sbormistryně  Jarmila Novenková získala národní sbormistrovskou cenu Františka Lýska.

2012

Zpívání na Pražském hradě

Komorní sbor Abbellimento vystoupil na Pražském hradě u příležitosti návštěvy slovenského prezidenta 10. prosinec 2012.

Koncert k 90. narozeninám Ilji Hurníka

Koncert k 90. narozeninám Ilji Hurníka se konal 17. listopadu 2012, kde zazpívaly sbory Abbellimento, Zvonky – Praha a Zvonítka, Gaudium Pragense, Iuventus Paedagogica, Královéhradecký dětský sbor Jitro, Pražská kantiléna, Svítání Praha. V rámci programu proběhl i křest CD s Hurníkovou operou „Dáma a lupiči“.

Cena Jiřího Koláře

28. září získal komorní sbor Abbellimento hlavní cenu Jiřího Koláře na Festivalu duchovní hudby ve Žďáru nad Sázavou.

Dvě zlaté a jedna stříbrná medaile ze soutěže v USA

USA 2012 – druhý zájezd na americký kontinent přinesl dvě zlaté medaile pro Zvonky – Praha a stříbro pro Abbellimento z VII. World Choir Games (Cincinnati, OH). Účastnili jsme se dále festivalu Rhapsody! ve Washingtonu D.C. a velký úspěch měl i samostatný koncert v Ithace, NY.

Koncert pro Společnost českých skladatelů

Na koncertě pro Společnost českých skladatelů v sálu konzervatoře J. Deyla zazpívala Zvonítka a Abbellimento.

2011

Osmé CD a 15. sezóna Sborového studia Zvoneček

Vyšlo naše osmé CD Proč bychom se netěšili, kterým jsme oslavili naše 15. výročí.

Praga Cantat - zlaté pásmo a vítězství v kategorii

Praga Cantat 2011 a naše další úspěchy: Abbellimento získalo zlaté pásmo, vítězství  v kategorii mladých sborů a nominaci na cenu Grand Prix.

Úspěchy na soutěži v Grazu

Sbory Zvonky – Praha a Abbellimento si z rakouského Grazu odvezly tři zlaté medaile, vítězství v kategorii mladých ženských sborů a dvě ceny Grand Prix. Největší úspěch v historii Zvonečku! To vše na prestižní mezinárodní soutěži World Choir Championships a Grand Prix of Choral Music.

Věšení zvonů

Věšení zvonů na věž kostela Československé církve husitské v Praze 10 jsme měli to potěšení doprovodit oslavným koncertem. Po něm se zvony poprvé rozezněly.

2010

Adventní koncert pro ČT

Zazpívali jsme si v rámci třetího adventního koncertu České televize 12. prosince 2010.

Tři zlaté a jedna stříbrná medaile ze soutěže Bratislava Cantat

Na soutěži Bratislava Cantat 2010 jsme se účastnili čtyř soutěžních kategorií. Koncertní a komorní sbor získal tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Kromě toho jsme se stali ještě vítězem jedné kategorie!

Návštěva kambodžského krále

Byli jsme znovu poctěni možností ozdobit významnou oficiální akci – tentokrát státní návštěvu kambodžského krále na Pražském hradě 18. březen 2010.

Ženitba v Divadle na Vinohradech

Nejmenší děti – ze Zvonítek a Zvonečků – si zahrály a zazpívaly ve velmi netradičním představení Gogolovy Ženitby v Divadle na Vinohradech, které se hrálo dva roky.

2009

Sedmé CD

CD Vánoce se Zvonečkem je sedmým albem sborového studia.

Znovuotevření Národního památníku na Vítkově

Koncertní sbor Zvonky zpíval státní hymnu u příležitosti státního svátku České republiky a znovuotevření Národního památníku na Vítkově. Přítomen byl prezident republiky a řada čestných hostí; zahájení přenášely všechny televize.

Zápis do Knihy cti

Za své zásluhy o rozvoj kulturní činnosti na Praze 3 byla paní sbormistryně Jarmila Novenková 20. října 2009 zapsána do Knihy cti Městské části Praha 3.

Dva festivaly v USA a Kanadě

Léto 2009 bude pro koncertní sbor již navždy milníkem: tři a půl týdne v zámoří, účast na dvou festivalech v Kanadě a v USA a přejezd autobusem po řadě národních parků. Zážitek pro všechny na celý život!

Zpívání v Aachen

V květnu 2009 jsme zpívali v rámci programu udílení Mezinárodní ceny Karla Velikého v německých Cáchách. A navíc jsme ještě ozdobili nedělní mši v starobylém cášském dómu.

2008

Spolupráce s Českým rozhlasem

Velkou čest nám prokázal Český rozhlas, když se stal na podzim 2008 naším mediálním partnerem. Kromě pořadů v plzeňské a pražské redakci byl přenášen také slavnostní koncert k 90. výročí založení ČSR v Husově sboru na pražských Vinohradech 28. října 2008.

Dvě zlaté, jedna stříbrná medaile a vítězství v kategorii ze soutěže Venezia in Musica

Byli jsme změřit své síly s ostatními sbory na mezinárodní soutěži Venezia in Musica v italských Benátkách. Koncertní sbor Zvonky v říjnu 2008 přivezl dvě zlaté medaile a vítězství v kategorii duchovní hudby a komorní sbor Abbellimento získal ve své kategorii stříbro.

Festival Musica Angelica

V květnu 2008 jsme se účastnili festivalu Musica Angelica ve Staré Boleslavi. V krásném nedělním odpoledni jsme slyšeli sbory jak domácí, tak i slovenský chlapecký.

2007

Koncert v Lánech

Největší poctou v historii našeho sborového studia bylo bezesporu pozvání k samostatnému koncertu pro prezidentský pár v kostele jména Ježíš v Lánech. Krásnou předvánoční náladu jsme zahájili 15. prosince 2007. Malý kostelík byl naplněn nejen hosty prezidentského páru, ale také dětmi z dětských domovů.

Koncert s Harlem Gospel Choir

V historii poprvé si Harlem Gospel Choir vybral pro svoji show předjezdce… a naše koncertní děti účinkovaly v rámci turné této světoznámé gospelové skupiny v pražské Státní opeře 1. listopadu 2007.

Zpívání pro prezidenta ČR

Velkou čest nám prokázala radnice Prahy 3, když nás vyzvala k účasti u příležitosti návštěvy prezidenta republiky Václava Klause na Praze 3. Koncertní a komorní sbor 2. října 2007 zazpíval prezidentskému páru v Atriu a děti věnovaly prezidentovi a paní Lívii naše CD.

Svátky písní Olomouc a absolutní vítězství

Nejvýznamnější událostí první poloviny roku 2007 byla účast na Olomouckých svátcích písní. Soutěžili jsme ve čtyřech kategoriích a ve všech jsme získali zlaté medaile. Ve finálovém večeru jsme pak získali absolutní prvenství mezi 126 sbory z 15 států celého světa.

2006

Páté a šesté CD

Sborové studio Zvoneček vydalo další dvě CD – Krásná moja milá a Přišli jsme k vám na koledu.

Turné po Anglii a Francii

Druhé samostatné turné po Anglii a Francii sbor podnikl v srpnu 2006. V devíti samostatných koncertech a vystoupeních si naše děti zazpívaly na řadě míst (Rochester, Canterbury, Londýn…) a vystupovaly v rámci dvou festivalů. Závěr turné patřil již tradičně francouzskému Nancy.

10. sezóna Sborového studia Zvoneček

Sborové studio Zvoneček oslavilo 10. sezónu!

Zvonečky vyhrály přehlídku školních sborů

V dubnu 2006 přípravný sbor Zvonečky vyhrál pražské kolo přehlídky školních sborů a reprezentoval posléze v Pardubicích hlavní město Prahu na celostátní nesoutěžní přehlídce. S ním jako hosté vystupovali i naši přátelé – dětský sbor Les Mirabelles z francouzského Nancy, v Čechách již potřetí.

2005

Festival Rhapsody!, festival Smetanova Litomyšl

Rok 2005 jsme – kromě vlastních vystoupení – prozpívali společně s americkými sbory v rámci festivalu Rhapsody! 2005 (dva společné koncerty v Praze – kostel u sv. Šimona a Judy a Národní dům na Vinohradech) a dále jsme se účastnili festivalu Smetanova Litomyšl 2005.

2004

Zlaté pásmo z Nového Jičína

Na prestižní celostátní soutěži dětských pěveckých sborů v Novém Jičíně nám porota udělila zlaté pásmo, a navíc ocenila zvláštní cenou naši interpretaci lidových písní. Tohoto ocenění si velice vážíme, neboť lidové písně považujeme za součást našeho národního bohatství, a proto tvoří základ repertoáru všech oddělení našeho sborového studia.

Dva zlaté diplomy z Grada

V říjnu si Zvonky vyzpívaly dva zlaté diplomy na 6. mezinárodní soutěži ve sborovém zpěvu v italském Gradu – v kategorii dětských sborů do 16 let i v kategorii duchovního zpěvu, kde opět soutěžily mezi všemi sbory bez věkového omezení.

Vítězství v soutěži dětských pěveckých sborů

V červnu 2004 koncertní sbor zvítězil v celopražském kole soutěže dětských pěveckých sborů a následně úspěšně reprezentoval hlavní město Prahu na celostátní přehlídce v Českém Krumlově.

2003

Čtvrté CD

Sbor natočil čtvrté CD Ó, milé dítky s díly pana Petra Ebena; některé skladby pan Eben upravil pro náš sbor a některé sám doprovodil.

Stříbrné pásmo a cena Petra Ebena

Velkou radost nám udělalo stříbrné pásmo a cena Petra Ebena v kategorii velkých sborů na 13. mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena v listopadu 2003.

Koncertní turné po Anglii

V rámci výměnné akce jsme přivítali opět po třech letech náš sesterský sbor Les Mirabelles z francouzského Nancy, s nímž jsme uspořádali 30. června 2003 společný koncert v Lichtenštejnském paláci. V srpnu 2003 sbor vyjel na desetidenní turné po Anglii, v jehož rámci zpíval mj. v Canterburské katedrále, v katedrále ve Winchesteru a na dalších místech; zúčastnili jsme se i hudebního festivalu pořádaného St. Lawrence-Jewry Church v Londýně, kde si sbor přijel poslechnout mimo jiné i předseda britské Dvořák Society.

2002

Třetí CD

Vyšlo třetí CD s názvem Dej, ať se tak stane, jak zpíváme.

Festival v Neerpeltu

V květnu 2002 se sbor účastnil 50. ročníku Evropského hudebního festivalu pro mládež v belgickém Neerpeltu, kde získal v kategorii výběrových dětských sborů 1. cenu, a měl příležitost v improvizovaném vystoupení zazpívat i belgické královně.

2001

První zahraniční úspěchy - zlatý a stříbrný diplom z Itálie

V říjnu roku 2001 se koncertní sbor zúčastnil mezinárodní soutěže a festivalu sborového zpěvu 4…In Canto Sul Garda v Riva del Garda, Itálie. V obou kategoriích, kde jsme soutěžili mezi 37 sbory z 20 států světa jsme dosáhli vynikajících výsledků: v kategorii lidového zpěvu získaly děti zlatý diplom a v kategorii duchovního zpěvu stříbrný. Jako uznání za krásný výkon, čistou intonaci a obrovské zaujetí našich dětí udělila mezinárodní porota naší sbormistryni navíc i zvláštní cenu za vynikající pedagogické výsledky.

2000

První dvě CD, první vánoční koncert v Rudolfinu

Sbor vydal první dvě CD – První zvonění a Vánoční Gloria. Poprvé se konal tradiční vánoční koncert v Rudolfinu.

První zahraniční zájezd - Francie

Na prvním zahraničním zájezdu sboru do Francie v květnu 2000 si děti zazpívaly na koncertě ve Štrasburku, v sídle Rady Evropy. Koncertní sbor se účastnil 11. mezinárodního festivalu pěveckých sborů ve francouzském Nancy.

1996

Založení sboru

Sbor Zvoneček byl založen v září 1996 na přání tehdejšího ředitele Hudební školy hl.m. Prahy pana Jana Vychytila. Jedenáct dětí, z nichž některé zpívaly ve sboru dlouhá léta, se stalo základem celé sborové školy.