Grand Prix z Riva del Garda

I letošní podzim jsme se vydali změřit síly na mezinárodní soutěž. Tentokrát je naším cílem 14. ročník soutěže In… Canto sul Garda v Riva del Garda. Krásné a vskutku charismatické místo na severním cípu jezera Lago di Garda. Není bez zajímavosti, že Riva del Garda byla úplně první mezinárodní soutěží, jíž se tehdejší Zvoneček účastnil. Ale to bylo v roce 2001, ročník soutěže byl tehdy teprve čtvrtý, děti byly úplně jiné a my výrazně mladší. A vlastně jedinou sboristkou, která s námi byla tehdy i tentokrát, je naše dnešní dětská lékařka, MUDr. Alžběta Majerová.

Celodenní cesta přes Alpy za krásného počasí o pátku 13. října skončila se soumrakem hledáním hotelu v úzkých uličkách městečka Riva del Garda. Večer zahajovací koncert v sále Auditorium Chiesa di San Guiseppe a druhý den už první část soutěží – Abbellimento zpívá ve folklórní kategorii a zbytek sboru v auditoriu drží pěsti na štěstí. Večer koncert v malém městečku Malcesine asi 20 km na jih. Je to vlastně tak trochu náš sólový koncert, protože zpívají jak Zvonky, tak komorní sbor Abbellimento. Ale posluchačstvo vypadá velmi potěšeně – a nejvíc potěšeni jsme my: všichni porotci tu jsou taky. Za tmy a pozdě v noci domů – a to ještě nevíme, že nás v hotelu čeká noc plná vášní s polským sborem, který se rozhodl mohutně oslavovat, že už má odzpíváno. Ale kdo vydržel…

Třetí den je nejdůležitější: nervozita a málo spánku stranou, teď jdeme zpívat! Zvonky skvěle odzpívají svou kategorii dětských sborů a po obědě improvizovaném v místním parku odchází Abbellimento na výrazně obsazenou duchovní kategorii. Povedla se jim skvěle – krása poslouchat.

Dozpíváno, dosoutěženo – to je vždy velká úleva. Zbytek náleží porotě… O čtvrté se scházíme s porotci a slyšíme samou chválu. A také… oba naše sbory jsou nominovány do vrcholné soutěže Grand Prix. Ale nemůžeme soutěžit proti sobě – a pořadatelé doporučují, aby o cenu Grand Prix soutěžilo Abbellimento. Sophiina volba.

Poslední a nejvyšší soutěž! Šestice sborů. Mužské, ženské, smíšené. Zkrátka vítězové všech kategorií. Abbellimento je páté. Zpívá dvě zcela kontrastní skladby – duchovní Salve Regina od X. Busto a druhou Hoj, hura, hoj Otmara Máchy. Nádhera…

Přichází vyvrcholení – teď přijdou konečně výsledky. Zvonky vyhrály svou kategorii a mají zlatou medaili. Abbellimento má dvě zlaté a vyhrálo kategorii duchovní hudby…

Vyhlášení ceny Grand Prix. Všem v sále se tají dech. Naše děti se drží za ruce, až klouby bělají. Snad je slyšet tlukot srdcí – a pak: obrovská radost, slzy dojetí, štěstí… protože cenu Grand Prix si do Čech odváží náš komorní sbor Abbellimento!